کد : 26636
تاریخ درج مقاله : سه شنبه 5 مهر 1390 
گیاهان دارویی به چه نوع گیاهانی گفته می شود؟
گیاهان دارویی به گیاهانی اطلاق می گردد که در پیکر این گیاهان مواد خاصی ساخته و ذخیره می شود که این مواد دارای خواص متعددی هستند و از جمله می توان به عنوان مواد موثر برای مداوای برخی بیماری ها مورد استفاده قرار گیرند. این مواد از یک سلسله فرایندهای ویژه و پیچیده بیوشیمیایی به مقدار بسیار کم و معمولا کمتر از
 گروه : دانستنی های پزشکی / دارو / گیاه دارویی
گیاهان دارویی به چه نوع گیاهانی گفته می شود؟
به گیاهانی اطلاق می گردد که در پیکر این گیاهان مواد خاصی ساخته و ذخیره می شود که این مواد دارای خواص متعددی هستند و از جمله می توان به عنوان مواد موثر برای مداوای برخی بیماری ها مورد استفاده قرار گیرند. این مواد از یک سلسله فرایندهای ویژه و پیچیده بیوشیمیایی به مقدار بسیار کم و معمولا کمتر از یک درصد و وزن خشک کل گیاه ساخته و در گیاهان ذخیره می شود که به آنها متابولیسم های ثانویه ( سوخت و ساز- دگرگونی ) نیز می گویند.
گیاهان دارویی طبی مواد موثره در این گیاهان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اثر درمانی دارند و به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرند.

بابا ادم:
طبع: گرم و خشک- ضد بلغم و صفرا       مصلح: سرکه یا عسل   قسمت های مورد استفاده: برگ و میوه 
مکانیسم اثر:
تقویتی- تصفیه خون- انتی اسپاسم- مسکن- ضد التهاب- رفع اورام- مسهل- بادشکن- نیرو بخش- مدر معرق- زداینده اخلاط- انتی بیوتیک- ضد خارش- ضد انگل- ضد تومور.
خواص مغزی عصبی- خواص پوستی- خواص کلیوی- خواص گوارشی- خواص ریوی همه در این گیاه نهفته است.
خلاصه مکانیسم های اثر بابا ادم عبارتند از: تصفیه خون- مدر- ضد ورم.
خلاصه مبحث بابا ادم:
گیاه بابا ادم در درجه اول مصارف پوستی وسیعی دارد و بعد از آن مصارف اسکلتی و ضد درد مفصلی رماتیسم و نقرس و بالاخره به علت دارا بودن خواص ادرار آور و ضد ورم و عوارض کلیوی را نیز به خوبی برطرف می کند. چون گیاه بابا ادم در بخش پوستی تقویت کننده- معرق- ضد ورم- ضد التهاب- انتی بیوتیک و تصفیه کننده خون می باشد لذا مصرف خوراکی هفته ای یکبار آن به طور دائم و مصرف پوستی آن به شکل ماسیک با ضماد به صورت هفته ای یکبار می تواند برای شما پوستی سالم، شاداب، تقویت شده و روشن را ارائه دهد.

بادرنجبویه:
طبع: گرم و خشک ( ضد بلغم وسودا )      مصلح: فلوس- سکنجبین
قسمت های مورد استفاده: برگ و سرشاخه های جوان
مقدار مصرف: روزانه 5 گرم از پودر خشک یا روزی 3 فنجان عرق
مکانیسم اثر: تقویتی- مفرح- خواب آور- محرک- مسکن- ضد نزله- ضد عفونی کننده- صفرا آور- ضد سرفه- باز کننده انسداد ها- ضد حساسیت و آلرژی- ضد خارش- باد شکن- هضم کننده- معطر- ضد سم.
خواص مغزی و عصبی- خواص قلبی و عروقی- خواص ریوی- خواص گوارشی- خواص پوستی و خواص هورمونی از مهمترین خواص های این گیاه معجزه گر می باشد.
خلاصه مبحث باد رنجبویه:
گیاهی است که خاصیت محرک- تقویتی- و مفرح برای مغز و قلب و دستگاه گوارش دارد. عمده تاثیرات این گیاه ارزشمند در حوزه مغزی و سپس قلبی است. اگر چه به دلیل معطر بودن و بوی لیمویی آن می توان بد بویی دهان را نیز با خوردن یا مز مزه مداوم آن بر طرف نموده.
لیکن خواص هورونی آن را هم که مهمترین آن باز کردن قاعدگی و عقب انداختن یائسگی زودرس است نبایستی فراموش نمود.
پیشنهادات درمانی بادرنجویه:
بادرنجویه از گیاهان ریزش دهنده معمولی و همانند اسطوخدوس و انسیون خواص ضد نزله ای موثری دارد. افرادی که تزلزل روحی دارند و هر آن ممکن است از کوره در رفته و مشکلی برای خود و دیگران ایجاد نمایند بهتر است به جای چای معمولی روزانه دو فنجان از چای یا عرق این گیاه مفید مصرف نمایند.