کد : 26710
تاریخ درج مقاله : پنج شنبه 8 دی 1390 
شقاق، فیشر یا زخم مقعد
علت این بیماری، ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت یا یبوست است. این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد.
 گروه : دانستنی های پزشکی / جراحی
علت این بیماری چیست؟
علت این بیماری،؛ ایجاد خراشیدگی در پوست مقعد به دنبال اسهال طولانی مدت یا یبوست است. این خراشیدگی باعث انقباض عضله داخلی مقعد می شود و این انقباض باعث ایجاد درد شدید می گردد.

علائم این بیماری چیست؟
افراد مبتلا به این بیماری معمولا، از درد هنگام اجابت مزاج صحبت می کنند و گاهی نیز از خروج چند قطره خون همزمان با اجابت مزاج شاکی هستند. بعضی از بیمارن از درد شدیدی که چند ساعت پس از اجابت مزاج تداوم دارد شاکی هستند. البته باید بیماران بدانند که بر خلاف درد شدید و همراهی با خونریزی، این عارضه بیماری خطرناکی نمی باشد.

انواع این بیماری کدام است؟
زخم مقعد دو نوع حاد و مزمن دارد. در نوع حاد، زخم سطحی است و با درمان دارویی بهبود حاصل می شود. افراد مبتلا به انواع مزمن سابقه چندین مرتبه دردهای مشابه دارند و زخم آن ها عمقی است و با برجستگی در مجاور مقعد همراه است. درمان این گروه افراد مشکل تر است و به جراحی نیاز پیدا می کنند.

روش درمان در انوع حاد چگونه است؟
برای درمان این بیماری چند روش وجود دارد که به طور همزمان استفاده می شود و تا تاثیر کامل، حدود ده روز زمان نیاز است.
الف) استفاده از مواردی که حجم مدفوع را زیاد می کنند و باعث نرم شدن مدفوع می شوند: با رعایت رژیم غذایی حاوی مواد غذایی فیبر دار مانند کلم، کاهو، خیار، سیب همراه پوست آن، میوه جات، خاکشیر محلول در آب، انجیر خشک که آب انداخته شده است و یا داروهایی مثل پسیلیوم، شربت لاکتولوز یا شربت منیزیم می توان به این هدف دست یافت.
ب) نشستن در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین روزانه سه تا پنج مرتبه و هر بار در حدود بیست دقیقه.
پ) استفاده از داروهای کاهش دهنده درد که شامل پماد بی حسی لیدوکائین به طور موضعی یا داروهای مسکن خوراکی است.
ت) استفاده از داروهایی که باعث افزایش خون رسانی به این ناحیه می شوند مانند پماد نیترو گلیسیرین. این پماد با اتساع عروقی خونی ناحیه مقعد باعث افزایش خون رسانی به آن می شود و در نتیجه به ترمیم زخم سرعت می بخشد. البته استفاده از این دارو در بعضی افراد باعث سوزش در محل استفاده یا سر درد می گردد. روش استفاده از آن به طور موضعی روی زخم مقعد دو الی سه مرتبه در روز است.
درمان های فوق تقریبا همیشه باعث بهبود فیشر حاد می شوند ولی در فیشر مزمن فقط در نیمی از موارد باعث رفع علایم می شود و بقیه افراد نیاز به جراحی دارند.