مشاوره پزشکی
در هنگام جویدن و نوشیدن، هوا به طور مرتب از راه دهان وارد بدن می شود. به همین دلیل، هوا یا به طرف معده رانده می شود، یا در قسمت پایین مری قرار می گیرد و منتظر می ماند. سپس مانند حبابی...
  • تاریخ درج : چهارشنبه 16 شهریور 1390  • دفعات مشاهده: 2667 • تعداد آراء: 4

به نام خدا
آروغ زدن

علائم به شما چه می گویند؟
در هنگام جویدن و نوشیدن، هوا به طور مرتب از راه دهان وارد بدن می شود. به همین دلیل، هوا یا به طرف معده رانده می شود، یا در قسمت پایین مری قرار می گیرد و منتظر می ماند. سپس مانند حبابی در پایین کولر آبی، هوا ناگهان به طرف گلو برمی گردد و در یک لحظه از دهان خارج می شود. اگر معدۀ فردی پر از هوا شود، تضمینی بر آروغ زدن او نیست. اما اگر هوا در مری او گیرکرده باشد، بی شک آروغ می زند. بلعیدن هوا، شاید یکی از رایج ترین علل آروغ زدن باشد. حساسیت های غذایی و حساسیت به شیر هم می تواند باعث آروغ زدن شود.
تسکین درد:
آروغ زدن، یک بیماری محسوب نمی شود، اما به ویژه در جمع، کار مؤدبانه ای نیست.
راههای کنترل آن:
هوای کمتری ببلعید.
با وجود اینکه مدرکی وجود ندارد که جویدن غذا با دهان بسته مانع آروغ زدن می شود، اما جویدن آهسته تر و دقیق تر، به این امر کمک می کند. این عمل، همچنین باعث هضم بهتر غذا می شود و ناراحتی های معده را کاهش می دهد.
از تشویش و اضطراب جلوگیری کنید.
بعضی از افراد وقتی عصبی می شوند، برای برطرف کردن خشکی دهان و گلو، مقدار زیادی آب می نوشند. سعی کنید برای رفع انرژی عصبیتان، خروجی های دیگری پیدا کنید. بایستید و یا کمی قدم بزنید.
نوشابه های گازدار نخورید.
نوشابه های گازدار و کربن دار، طعم خوبی دارند. اما گاهی هوای فشرده، مجبور به بازگشت
می شود. سعی کنید بعد از غذا از نوشیدنی های بدون گاز استفاده کنید.
آدامس بجوید.
جویدن آدامس به ایجاد بزاق دهان که همراه هوا بلعیده می شود، کمک میکند.
با لیوان بنوشید.
نوشیدن با نی و نوشیدن آب از آب سردکن ها، باعث می شود آب با هوای بیشتری وارد بدن شود. سعی کنید برای نوشیدن آب، از لیوان یا فنجان استفاده کنید. از غذاهای هوادار، مثل: شیر و ... که احتمال آروغ زدن را افزایش می¬دهد، کمتر استفاده کنید.
بعضی از مواد غذایی را حذف کنید.
اگر با توصیه های گفته شده، نتیجه نگرفتید، با حذف دقیق بعضی از مواد غذایی، مانند: شیر، تخم مرغ، گندم، ذرت، سویا، بادام زمینی، مرکبات، شکلات و نوشابه های گازدار، این مشکل را برطرف کنید. افراد زیادی مبتلا به حساسیت های غذایی هستند که با نخوردن آن غذاها، علائم حساسیتشان به طور معجزه آسایی برطرف می شود.
آزمایش بدهید.
اگر موارد زیادی را آزمایش کردید و باز هم علت واقعی آروغ زدنتان را نیافتید، از پزشک بخواهید تا سطح اسید معده تان آزمایش شود. کمبود اسید می تواند عمل گوارشی را کند کرده و باعث آروغ زدن شود.
کمی اسید اضافه کنید.
اگر اسید معده تان کم است، لازم است در چند لقمه اول غذا مقداری اسید اضافه کنید. قرص های اسید هیدروکلریک، در این زمینه مؤثرند. البته این کار را نیز، مانند سایر مسائل مربوط به سلامتی و پزشکی، تحت نظر پزشک محترمتان انجام دهید.

شما هم نظر دهید  

 
 
 
   
نظرات کاربران

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است

  گروههای مقالات  
نظرسنجی  
به نظر شما داشتن چند بچه در خانواده کافی است؟ 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

  پیوند های ویژه