مشاوره پزشکی
نتایج یک مطالعه جهانی انجام شده توسط پژوهشگران بهداشت سازمان جهانی نشان می دهد سالانه 600 هزار نفر بر اثر تماس با دود دست دوم سیگار می میرند که نزدیک به یک سوم آنها را کودکان بی گناه...
  • تاریخ درج : سه شنبه 5 مهر 1390  • دفعات مشاهده: 721 • تعداد آراء: 1
نتایج یک مطالعه جهانی انجام شده توسط پژوهشگران بهداشت سازمان جهانی نشان می دهد سالانه 600 هزار نفر بر اثر تماس با دود دست دوم سیگار می میرند که نزدیک به یک سوم آنها را کودکان بی گناه تشکیل می دهند. پژوهشگران می گویند برخلاف سایر بیماری های ناشی از سبک نادرست زندگی که به انتخاب های خود فرد بستگی دارند در اینجا دیگران از جمله اعضای خانواده باید تاوان رفتار غلط فرد را بدهند بر اساس داده های این مطالعه از 192 کشور در سال 2004، 40% کودکان، 35% زنان و 33% مردان غیر سیگاری در معرض دود سیگار قرار داشته اند. در این سال 1/5 میلیون مورد مرگ در سراسر جهان به سیگار کشسیدن فعال و 6/0 میلیون دیگر به سیگار کشیدن غیر فعال قابل انتساب بوده اند. نزدیک به نیمی از مرگ های ناشی از دود محیطی سیگار در زنان رخ داده اند و نیم دیگر تقریبا به تساوی بین کودکان و مردان تقسیم شده اند. حدود 60% از این مرگها به واسطه یبماری قلبی و حدود 30% به دلیل عفونت های تنفسی تحتانی رخ داده اند و دو علت شایع بعدی مرگ هم آسم و سرطان ریه بوده اند. دود دسته دوم سیگار به تنهایی علت 1% کل مرگهای جهان در سال 2004 بوده است. این مرگ و میر برای بزرگ سالان در سرتاسر جهان توزیع یکنواخت داشته ولی برای کودکان عمدتا در کشورهای فقیر رخ داده است. به عنوان مثال نسبت مرگ و میر بزرگسالان به کودک در کشورهای ثروتمند اروپا 35388 به 71 ولی در آفریقا 9514به 43375 (تقریبا بر عکس) بوده است در حال حاضر فقط 4/7% مردم جهان در مناطق دارای قوانین جدی ضد سیگار کشیدن در مناطق عمومی زندگی می کنند (این قوانین دود دسته دوم را تا 90% کاهش می دهند).
پژوهشی پیشرو نشان می دهد که آثار مخرب سیگار در بدن فقط ظرف چند دقیقه شروع می شوند. قبلا درباره عوارض طولانی مدت سیگار مثل بیماری های قلبی و انواع سرطان ها زیاد صحبت شده اما این مطالعه در مینه سوتای آمریکا ثابت می کند که هیدرو کربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAH) در بدن سریعا تبدیل به متابولیت های خود می شوند و فقط ظرف 30-15 دقیقه پس از کشیدن اولین نخ سیگار به DNA آسیب می زنند.
شما هم نظر دهید  

 
 
 
   
نظرات کاربران

azadeh
دوشنبه 5 دی 1390
واقعا سيگار خيلي خيلي خيلي بده و من خودم به شخصه از سيگار متنفرم.

  گروههای مقالات  
نظرسنجی  
به نظر شما داشتن چند بچه در خانواده کافی است؟ 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

  پیوند های ویژه