مشاوره پزشکی
کسی ممکن است دچار آب ریزش دایمی قسمت بینی باشد. بینی و سینوس های سالم، هر روز خلط رقیق و شفافی را تولید می کنند. این جریان جاری مخاط، هوا را پاکیزه، مرطوب و گرم می کند و قبل از این...
  • تاریخ درج : سه شنبه 12 مهر 1390  • دفعات مشاهده: 3703 • تعداد آراء: 8
آبریزش قسمت بینی
زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید.
 ترشحات بینی، غلیظ و رنگی است و بیشتر از یک هفته طول می کشد.
 ناراحتی با تب و درد صورت همراه است و یا هنگام سرفه کردن، خلط بالا می آورید.
 ترشحات، مزمن است و دچار گلو درد شده اید و یا صدایتان می گرید و دایم گلوی خود را صاف می کنید.
علایم به شما چه می گویند؟
هر کسی ممکن است دچار آب ریزش دایمی قسمت بینی باشد. بینی و سینوس های سالم، هر روز خلط رقیق و شفافی را تولید می کنند. این جریان جاری مخاط، هوا را پاکیزه، مرطوب و گرم می کند و قبل از این که به شش ها برسد و به طور طبیعی، بدون اینکه متوجه شوید این خلط ها را می بلعید. فقط شخص متوجه ترشحات بینی اش می شود که ترشحات غلیظ داشته باشد. هوای خشکی که از دستگاه های تهویه هوا بیرون می آید، اسید معده که موجب ناراحتی پشت گلو می شود، سوزش قلب، هوای آلوده حتی هوای آلوده درون خانه که ناشی از دود سیگار است نیز می تواند باعث ایجاد این ترشحات غلیظ شود. همچنین حساسیت به قارچ، گرد و غبار، گرده گل یا شوره حیوانات ( ذرات ریزی که در پوست حیوانات اهلی وجود دارد ) نیز می تواند عامل این بیماری باشد. بیماری سینوس مزمن ( بیماری سینوزیت ) و عفونت  های مکرر سینوسی که اغلب با سر درد همراه است نیز، از جمله دیگر عوامل این ناراحتی محسوب می شوند.

تسکین درد.
در خصوص این بیماری، توصیه های زیادی وجود دارد.

مرطوب کردن.
اگر می خواهید ترشحات بینی رقیق شوند، از اسپری های بینی محتوی نمک استفاده کنید. زیرا کاهنده تراکمند اما همانند مرطوب کننده بینی عمل می کنند. همچنین برای رقیق شدن ترشحات بینی در هنگام خواب، از دستگاه مرطوب کننده در اتاق خواب استفاده کنید.

آب زیادی بنوشید.
برای ترشحات بینی، بدن را پر از آب کنید و در روز، شش تا هشت لیوان آب بنوشید.

نوشیدن قهوه را کاهش دهید.
کافئین، ادرار آوری است که آب بدن را می کشد و ترشحات بینی را به صورت غلیظ در می آورد. به جای قهوه از چای گیاهی استفاده کنید.

سیگار نکشید.
از هیچ نوع دودی استفاده نکنید و در مجاورت افرادی که سیگار می کشند، قرار نگیرید. الکل از داروهای رقیق کننده خلط استفاده کنید.
داروهای غیز تجویزی مانند شربت ربیتوسین که محتوی گایافنزین است، باعث رقیق شدن ترشحات بینی می شود.

حساسیت.
اگر پزشک تشخیص دهد که علت مشکل شما حساسیت است، آنتی هیستامین مناسبی را برایتان تجویز می کند.

سینوس ها را بررسی کنید.
اگر عفونت سینوس باعث جاری شدن ترشحات غلیظ می شود، پزشک آنتی بیوتیک، داروهای رقیق کننده و کاهنده تراکم، برایتان تجویز می کند.


مسدود کننده ها را برطرف کنید.
اگر درمان های ساده سینوسی موثر نبودند، پزشک بینی و سینوس ها را با وسیله ای به نام اندوسکوپ ( Endoscope ) معاینه می کند تا مشخص شود آیا مبتلا به پولیپ ( انحراف دیواره بینی ) هستید یا خیر؟ بعضی از پولیپ ها با درمان استرویید، جمع می شوند و پولیپ ها بزرگتر را نیز با عمل جراحی برطرف می کنند.

 
شما هم نظر دهید  

 
 
 
   
نظرات کاربران

ناشناس
دوشنبه 1 آبان 1391
با سلام.مدت 2 هفته است عمل زیبایی بینی انجام داده ام وتوی بینی ام ترشح جمع میشود.لطفا راهنمایی کنید.احساس می کنم اگه فین کنم راحت میشوم ولی دکتر گفته فین نکنم.
نظر مدیریت
سه شنبه 2 آبان 1391
شما کاربر گرامی میتوانید از پزشکان فعال در دفتر سلامت مشاوره دریافت نمایید
ناشناس
جمعه 3 مرداد 1393
با سلام 28 سال دارم .بطور مداوم آب ریزش بینی بصورت رقیق و شفاف دارم و این حالت برایم بسیار آزاردهنده است. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.
نظر مدیریت
جمعه 10 مرداد 1393
سلام ممنون از توجه شما به سایت سلامت. لطفا به یک دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید.

  گروههای مقالات  
نظرسنجی  
به نظر شما داشتن چند بچه در خانواده کافی است؟ 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

  پیوند های ویژه