مشاوره پزشکی
غلات، میوه و سبزیجات زیاد مصرف می کنید، احتمال دارد سیستم گوارشیتان مقدار زیادی گاز تولید کند. غذا هایی مانند: انواع لوبیا، جو دو سر و سیب زمینی، حاوی مقادیر زیادی فیبر و کربوهیدرات...
  • تاریخ درج : شنبه 16 مهر 1390  • دفعات مشاهده: 13204 • تعداد آراء: 5
زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید:
 درد شکم و درد معده و گاز معده، بیش ا زچند روز طول کشیده است.
 به گاز معده مبتلا شده اید و وزنتان کاهش یافته است.
 اگر درد شدید تر از دفعات قبل است، سریع تر به پزشک مراجعه کنید.
علایم به شما چه می گویند:
اگر غلات، میوه و سبزیجات زیاد مصرف می کنید، احتمال دارد سیستم گوارشیتان مقدار زیادی گاز تولید کند. غذا هایی مانند: انواع لوبیا، جو دو سر و سیب زمینی، حاوی مقادیر زیادی فیبر و کربوهیدرات های هضم نشدنی هستند. این کربو هیدراتها، مواد غذایی باکتری های میکروسکوپی درون معده و روده ها هستند و این باکتری ها نیز گاز هایی مثل: هیدروژن، دی اکسید کربن، نیتروژن و متان آزاد می کنند. این گاز ها هم جایی برای رفتن ندارند. جز این که بیرون بیایند. اگر باد شکمتان بو دار است، مشکلی نیست. فقط به این معناست که مقادیر کوچکی از گاز متان ( یکی از گازهای که بوی بد دارد ) طی این روند، ایجاد شده است. مقدار معینی از باد بدن طبیعی است. اما شرایط متعددی وجود دارد که باعث ایجاد بیش از حد باد شکم می شود.
این شرایط شامل: زخم معده، سنگ صفرا، سندروم معده ( ترکیبی از ناراحتی معده، گاز معده، تورم و اجابت مزاج نامنظم ) و حساسیت های غذایی، می شود. همچنین بلعیدن خیلی زیاد هوا هنگام خوردن غذا نیز می تواند گاز ایجاد کند.

تسکین درد:

می توانید از توصیه های زیر استفاده کنید.
از دارو های گیاهی استفاده کنید.
یک قطره عصاره نعناع، دارچین یا زنجبیل را در فنجانی آب مخلوط و از آن برای درمان گاز معده به صورت دارویی خانگی استفاده کنید. این ماده، ماهیچه های سری را آزاد و شل می کند و باعث آزاد سازی گاز انباشته شده می شود.

از فیبر استفاده کنید:
اگر رژیم غذاییتان غذاهایی مانند: سیب، زرد آلو، موز، انواع لوبیا، کلم، مرکبات، کرفس، بادمجان، پیاز، سیب زمینی، آلو، تربچه، ترب و کشمش می باشد، ادامه دهید. وقتی بدن عادت می کند تا فیبر بیشتری را هضم کند، مشکل گاز موجود در بدن کمتر می شود.

خوردن غذاهای باد دار غیر ضروری را حذف کنید:

بعضی از غذاهای غیر ضروری که نسبت به غذاهای دیگر گاز بیشتری تولید می کند، عبارتند از: سبوس، چیبس ذرت، آب میوه، دسر های ژله ای، شیرینی تازه وپاپ کورن.

مثل پرندگان غذا بخورید:

سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را بیشتر کنید و مقدار غذا را کاهش دهید. این کار باعث می شود که مقدار باکتری، در معده کم شود و گاز معده کاهش یابد.

از دارو استفاده کنید:

خوردن یک قاشق غذا خوری پی پتو- بیسمول ( Pepto-Bismol ) بعد از وعده غذایی می تواند گاز روده را کاهش دهد. (از داروخانه بخواهید و با پزشک مشورت کنید) 

از زغال چوب فعال شده، استفاده کنید:
زغال چوب فعال شده که ماده ای سم زداست، حاوی ماده ای است که مانع تشکیل گاز می شود. باید تجربه کنید که مصرف آن قبل از غذا و یا بعد از غذا برایتان مناسب تر است. اما برای تمام بیماران موثر است. بیشتر از دو هفته از آن استفاده نکنید، مگر اینکه زیر نظر پزشک باشد.

از سایمتیکون، استفاده کنید:

این دارو را می توانید در بیشتر داروخانه ها پیدا کنید. سایمتیکون، ماده ای است که در بیشتر داروهای ضد نفخ یافت می شود و حباب های گاز محرک کوچک تر را از لایه های معده و روده به صورت حباب های بزرگ تر در می آورد و می تواند به شکل آروغ زدن خارج شود.
از بی نو ( Beano ) استفاده کنید.
نگران تاثیرات لوبیا نباشید. بی نو، آنزیم مایعی است که یک ماده شیمیایی را هضم می کند. چند قطره از آن را روی لوبیا بریزید و بعد آن را میل کنید. این کار باعث تجزیه فیبر های آن می شود و از نفخ جلوگیری می کند.

یادداشت کنید:

اگر نگران نفخ معده هستید، غذایی را که می خورید و باعث نفخ می شود، یادداشت کنید. برای چند روز آن را حذف کنید. اگر بهتر شدید، این کار را ادامه دهید.

به پزشک مراجعه کنید:

اگر دچار نفخ معده یا درد در شکم یا کاهش وزن شده اید، باید به پزشک مراجعه کنید و زیر نظر باشید. ممکن است به زخم معده یا سنگ صفرا مبتلا شده باشید.
شما هم نظر دهید  

 
 
 
   
نظرات کاربران

ناشناس
سه شنبه 3 اردیبهشت 1392
سلام باد معدم خیلی زیاده ولی درد و ورم ندارم در ضمن بد بو هم است لطفا راهنمایی کنید
ناشناس
پنج شنبه 20 آذر 1393
با سلام.در هر مکانی که باشم باد معده زیادی خارج میگردد لطفا راهنمایی کنید برای این مسئله چه کنم.ممنون
ناشناس
دوشنبه 14 بهمن 1392
گاز زیادی در روز خار ج میشودموجب نگرانیشده بیش ازحداست این بعداز خووردن گل سرخ محمدی بوجود امد چند ماهه چه کنم

  گروههای مقالات  
نظرسنجی  
به نظر شما داشتن چند بچه در خانواده کافی است؟ 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

  پیوند های ویژه